10 milyon Euro helal olsun

İlk yarının sadece 7 ila 13. dakikası arasında Galatasaray esintisi vardı. İleride baskı, sağlı sollu ataklar, rakibi kendi alanına hapsetme ve gol… Hepsi bu dakikalar arasında oldu. Geride kalan dakikalar bol pas hataları ve kayıpları ile geçti.
Bu kadar kötü oynayıp üç puan almak istiyorsan elinde İcardi gibi bir kozun olması gerekir. Adam bir usta, bir sanatkar, bir şef, bir yaratıcı. Daha hangi övgüyü kullanayım bilemedim. Adam şu maçı aldı gitti.
Yıllık 9 ya da 10 milyon Euro alıyor diyoruz ama sonuna kadar hak ediyor İcardi.
Galatasaray iki stoperi yani Nelsson ile Abdülkerim yine ilk yarıda sahanın yıldızıydı. Birbirlerinin açıklarını çok iyi kapadılar. Tek bir hava topu bile vermediler. Rakip ataklarında yerinde müdahalelerle pozisyonları başlamadan önlediler
Ancak bu maç gösterdi ki Galatasaray’ın arkasına atılan toplar yine büyük tehlikeler yaratıyor. Bir pozisyon o kadar netti ki Hataylı oyuncu topa doğru dürüst vurabilse beraberlik skoru gelebilirdi.
Tabii bunun nedenleri var. Zaha-Köhn ile Barış-Ziyech uyumsuzluğu.
Hatay bu bölgelerden atak geliştirmeye başlayınca Barış ileri de çıkamadı. Barış Alper’in atağa çıkamaması demek Galatasaray’ın hücum gücünün düşmesi demek.
O yüzden golden sonra Galatasaray hem hücumda hem de savunmada sıkıntı çekti. Dediğim gibi Nelsson – Abdülkerim faktörü işte bu dakikalarda devreye girdi.
İkinci yarı Okan Buruk takviye yapmadı. Sadece Köhn ile Barış Alper’in çakılı durmasını istedi. Bu şekilde arkaya atılan topları engelledi.
Ama 2. yarıya baktığınız zaman sadece 88. dakikada rakibin hatalı geri pası nedeniyle İcardi’nin girdiği bir pozisyon var. Onun dışında Galatasaray son zamanların en verimsiz futbolunu oynadı.
Rakibi çok sıkıştırdı, sayılmayan golde ise inanılmaz bir ofsayt şansı vardı.
Genel olarak baktığınız zaman Galatasaray’ın dünkü maçta sıkıntıları çoktu. Orta sahada oyun kuramadı, orta alandaki oyuncular sadece rakibi kesmeye odaklandı. Zaha ile Ziyech bölük pörçük o da ilk yarıda biraz gözükerek oynadı. Oyun katkıların yok denecek kadar azdı. Barış Alper iyi kilitlendi. Bir tek savunma oyuncuları ile Mertens ve ilk yarıdaki İcardi bu maçın kahramanı oldu.
Ama ne olursa olsun zor bir geceyi üç puanla kapadı Galatasaray. Ancak bu futbol lig sonuna kadar ne kadar yeterli olur bilemem..
Sanıyorum Okan hoca da bunu görmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x